Aslı's World!

Saturday, July 24, 2010

J.Lo & Rihanna: Style Icons in the Same Dress!!

 Beautiful J. Lo and Rihanna who are said to be the style icons of Hollywood are seen with the same black dress from Lanvin 2010 Spring Collection. Luckily not at the same time, same place.. 
Jennifer Lopez wore the dress in the London Premiere of her latest movie "The Back-up Plan". She also wore a  big Lanvin necklace and styled her hair just like the runway models of Lanvin. Ferragamo heels and Jimmy Choo 'Cecile' cluth complete the look! I think she looks magnificent!

Rihanna, on the other hand,wore the same dress at a Restaurant in Hollywood, so maybe that's why she wanted the keep it more simple compared to J.Lo. But I think she looks pretty fine as well. I love the combination of Black dress and nude heels.. And by the way nude heels are so popular amongst the celebrities lately.. 
I'd prefere the J. Lo combination of the dress! The leather belt she used brings out her nice curves..

Who would you prefer?Hollywood'un stil ikonları olarak adlandırılan güzel yıldızlar Jennifer Lopez ve Rihanna, Lanvin 2010 İlkbahar Koleksiyonu'ndan aynı siyah elbise ile görüntülendiler! Allah'tan aynı anda ve aynı yerde değil... 

Jennifer Lopez elbiseyi, son filmi 'B Planı'nın Londra Prömiyerinde giymişti. Aynı zamanda Lanvin'in defiledeki mankenleri gibi Lanvin imzalı büyük bir kolye takmıştı ve saçını da topuz yapmıştı. Ferregamo imzalı topuklu ayakkabılar ve Jimmy Choo'nun 'Cecile' Cluth çantası ise stilini tamamlamıştı..Bence çok ihtişamlı görünüyor!

Diğer yanda Rihanna ise;aynı elbiseyi Hollywood'daki bir restoranda giydi, belki de bu yüzden J.Lo'ya kıyasla daha sade bir tarz yaratmıştı.Bana göre Rihanna da oldukça güzel görünüyor! Ten rengi topuklu ayakkabılarla siyah  elbisenin beraber kullanılmasını beğeniyorum! Bu arada ten rengi topuklu ayakkabılar Hollywood ünlüleri arasında son zamanlarda çok revaçta!

Ben olsam elbisenin J.Lo kombinasyonunu tercih ederdim! Belde kullandığı deri kemer güzel kıvrımlarını ortaya çıkartmış!

Sizin tarzınız hangisi???


No comments:

Post a Comment