Aslı's World!

Monday, July 26, 2010

Angelina Jolie: Red Hot in Atelier Versace!

 34-year-old Hollywood star Angelina Jolie looked stunning in her red, halter top, silk- chiffon and  draped, Atelier Versace gown as she posed in the premiere of her latest movie ' Salt', in Moscow, Russia on Sunday. 
Even though I don't like the tone of the red, I have to admit the silk-chiffon fabric blowing in the wind creates a striking effect.. What i think is that the red color tones is a bit dangerous ,there's a very thin line between looking elegant and classy and looking cheap.. I can say that this dress stands just on that thin line! The darker tones of the red ( blood, poppy, berry red) looks a little more serious than the orange-ish tones.. 

34 yaşındaki Hollywood yıldızı Angelina Jolie; son filmi 'Salt' ın Rusya Moskova'da gerçekleştirilen prömiyerinde, boyundan bağlı, ipek-şifon, drapeli, Atelier Versace tuvaletiyle nefes kesti!
Her ne kadar kırmızının tonunu beğenmemiş olsam da, rüzgarda uçuşan ipek-şifon kumaşın yarattığı etkiyi görmezden gelmek olmaz! Bana göre kırmızı renginin tonları her zaman biraz tehlikelidir çünkü elegan ve ağır görünmekle, ucuz ve bayağı görünmek arasında incecik bir çizgi yer alıyor. Ve bu elbisenin tam o çizgi üzerinde yer aldığını söyleyebilirim! Kırmızının kan kırmızısı, böğürtlen kırmızısı gibi koyu tonları turuncuyu andıran açık tonlarından daha ciddi ve de ağır bir etki yaratıyor.. 

No comments:

Post a Comment