Aslı's World!

Friday, July 9, 2010

Grungy Johnny Depp Style !!

A lot of leather accessories, necklaces, baggy torn jeans, specs, scarfs, hats, unbuttoned plaid shirts over plain white tees, dirty hair.. might not turn you into Johnny Depp but you could get some of his cool and rebellious look..
Even though he looks as if he doesn't care about what he is wearing, I think he knows so much about fashion .He created and sealed his style along the years and even if he is on the red carpet wearing tux, he still can keep his grungy look .
One of the biggest tips about his style is that he uses a lot of layers of clothes and accessories..
Even if it totally brings out  the bad boys in you it might not be easy for everyone to pull of this look .. Come on guys show us how brave you are!! ;)Bolca deri aksesuarlar, bileklikler, kat kat takılmış kolyeler, yırtık bol kotlar,  gözlükler, kaşkoller,şapkalar, bandanalar, düz beyaz atletlerin veya tişörtlerin üzerine giyilen iliklenmemiş kareli gömlekler, kirli saçlar.. sizi bir anda Johnny Depp yapmayabilir belki ama en azından onun asi ve cool tarzına sahip olabilirsiniz.

Her ne kadar Johnny Depp'in bu rahat tarzı, O'nu kıyafetlerini seçerken hiç umursamıyormuş gibi gösterse de bence kendisi moda hakkında tahminimizden çok şey biliyor..
Yıllar boyunca kendi stilini yaratan ve sağlamlaştıran yakışıklı Karaip Korsanı; kırmızı halıda smokin giyerken bile salaş tarzını koruyabiliyor..

Tarzında en önemli detaylardan biri de üst üste giydiği kıyafetlerini  yine kat kat taktığı aksesuarlarla desteklemesi..
Johnny Depp stili, beylerin içindeki kötü çocuğu dışarı çıkarsa da,bu tarzı güvenle giyebilmek her yiğidin harcı değil .. Hadi bakalım beyler kimler cesaretli ??? ;))

No comments:

Post a Comment